mapa stránek


Aktuality

Apartmá hraběnky Edity

Chcete strávit romantickou noc na zámku? Přijdte…

Kontakt

  • Bohumil Vavříček
  • Zámek 1, 679 61 Letovice
  • tel: 602 528 912
  • tel 2: 516 454 533
  • zamek-letovice@seznam.cz
  • www.zamekletovice.cz
Letovický zámek na Mapy.cz

Entomologická muzeum

Od roku 2012 působí na zámku v nově zrekonstruovaných prostorách v západním křídle výstava entomologických sbírek místní entomologické společnosti. Ve sbírkách najdete mnoho exemplářů, jak domácích, které můžete potkat u nás ve volné přírodě, ale i mnoho druhů z celého světa. Správci sbírek exponáty neustále doplňují a obměňují a sběratelé mohou některé kusy i zakoupit. Přijďte se podívat.

18. Schůzka E.K. na zámku Letovice ve dnech 6. -7.června 2014 s nočním lovem, preparací i bádáním v našem muzeu.

06.06.2014

V 15.15 v pátek 6.června 2014 jsme vyrazili – jako obvykle z parkoviště dole u Hlavního brněnského nádraží autem – v předpokládané sestavě/ jen Matěj Fejta nedorazil/ a po pohodové cestě jsme dorazili k pile před Letovicemi, kde jsme měli krátkou zastávku a vyhodnotili situaci na případné lovy brouků na světlo, protože už jsou venku nejen velcí tesaříci a jiní větší brouci.

NASTALO OBDOBÍ TESAŘÍKA.

Po přivítání se zámeckou paní jsme nakoupili zajímavosti a také si dohodli možnosti vstupů i napojení světel a začali pilně sbírat v zámecké zahradě a oboře. Někteří byli velmi úspěšní.

Všichni, kteří nebudou chtít preparovat malé brouky z podvečera 6.června, tak ať je donesou do školy, budu tam zřejmě příští týden v pondělí mezi 16 – 17 hod na pohovorech s rodiči dalších zájemců o náš Entomologický kroužek na ZŠ Vedlejší.

Souběžně jsme kopali padací pasti na střevlíky a montovali světla a lapače, tentokrát jsme měli tři a dlouhodobě funkční. Testovali jsme nové akumulátory i světla a všechny vydržely až do rána.

Měli jsme také noční prohlídku zámku a zjistili, že díky opravám chodeb a místností před Entomologickým muzeem, UŽ PŘESTALO STRAŠIT.

Fotografie dokazují nasazení pro vědu i pohodu s dobrými jídly. Nafotografoval jsem i nově opravené prostory kolem našeho muzea, protože jsou tematicky skvěle na „jedné lodi“.

07.06.2014

Ráno jsme doplnili nové brouky do krabic a opravili některé poškozené exponáty (nevydržela původní směs na lepení brouků, kterou jsme kolem roku 1970 používali k lepení brouků na štítky – pro zajímavost to byly směs lepidla Sindetikon+med+arabská guma) a nalepili je už nově Herkulesem.

Pak po kontrole pastí jsme je zrušili a vše uklidili tak, aby návštěvníci nerušeně mohli krabice s brouky sledovat a obdivovat krásy tvarů brouků a dalšího hmyzu, který tu i z Angoly mám.

Krátký výjezd na smýkání brouků na lokách a mýtinách kolem Babolek byl právě včas, protože v následných dnech byly louky kompletně pokoseny. Úlovky hmyzu, hlavně ty se smýkačkou, byly skvělé a drobotinu, kterou nebude nikdo z mladých entomologů chtít, vypreparujeme a dáme jako místní sběry do našeho zámeckého muzea. Vedoucí při tom aplikoval protislimáčí opatření na zahradě v Babolkách – granule Vanish proti slimákům. A v následujících dnech sledoval sílu přípravku, neuvěřitelně silný a účinný si poradí s jakýmkoliv množstvím.

Zaznamenal Ing. Jiří Chromý, vedoucí E.K.

Můžete se vrátit na předchozí stránku a vybrat si jinou galerii.

Můžete se vrátit na předchozí stránku a vybrat si jinou galerii.

 


Copyright 2008 Zámek Letovice